Biografie

Britney Jean Spears se narodila 2. prosince 1981 ve městě McComb v Mississippi. Vyrůstala však v Kentwoodu v Louisaně. Jako malá se začala věnovat tanci, zpěvu a gymnastice. A hned od počátku byla velmi úspěšná, vyhrávala mnoho dětských talentových soutěží. V osmi letech odjela Britney do Atlanty na zkoušku do Klubu Mickeyho Mouse. Pro příliš  nízký věk nebyla ještě vybrána, ale seznámila se agentkou Nancy Carsonovou, kterou zaujal Britneyin zpěv a nabídla jí účast v umělecké škole v New Yorku. Tam se Britney spolu s matkou a sestrou okamžitě přestěhovala. Hned nato, zčala Britney profesionálně vystupovat v divadle, televizních reklamách a muzikálu. V roce 1992 dostala roli v klubu Mickeyho Mouse a když byl pořad zrušen, přestěhovala se zpět domů do Kentwoodu. V roce 1997 nahrála svou první demo nahrávku a odjela s ní do New Yorku, aby ji nabídla několika hudebním nakladatelstvím, ve třech ji odmítli, ale nakonec získala smlouvu s Jive Records.

Původně se Britney orientovala na hudbu podobnou country jako Sheryl Crow, ale Jive Records ji přesvědčili, že je vhodnější pop, kde má i možnost tance. Odletěla proto do Stockholmu, kde natočila první album, které vyšlo v lednu 1999 a získalo dvakrát platinovou desku. Od této chvíle začala zpěvaččina hvězda závratně stoupat, což s sebou neslo kromě úspěchů i pády. V roce 2002 si dala Britney na půl roku pauzu, ale ihned po ní natočila další studiové album. V roce 2004 v rámci koncertního turné tak nešťastně upadla na podiu, že si zranila koleno a byla následně operována, šest týdnů se nesměla hýbat a turné tak muselo být zrušeno, neboť Britney čekala  poměrně dlouhá rehabilitace. V roce 2005 pak následovala další pauza s ohledem na první těhotenství a v roce 2006 druhé. Poté přišla osobních řada problémů, včetně odvykací kúry, soudních sporů v péči o oba syny a nakonec i deprese. Skutečný návrat na výsluní pak přišel až v roce 2008 s albem Circus.

Ceny

Za svou dosavadní kariéru byla Britney nominována na 432 hudebních cen, z nichž 308 proměnila ve vítězství.

Ceny Grammy

 • 2005 – Nejlepší taneční album roku (za album Toxic)

Ceny MTV

2008

 • Nejlepší videoklip roku (za klip k písni Piece of Me)
 • Nejlepší ženský videoklip (za klip k písni Piece of Me)
 • Nejlepší popový videoklip (za klip k písni Piece of Me)

2009

 • Nejlepší popový videoklip (za klip k písni Womanizer)

Evropské ceny MTV

1999

 • Nejlepší píseň (za píseň …Baby One More Time)
 • Nejlepší zpěvačka
 • Nejlepší nováček
 • Nejlepší popový počin

2004

 • Nejlepší zpěvačka roku

2008

 • Nejlepší vystoupení
 • Nejlepší album roku (Blackout)

Kromě těchto cen je Britney i držitelkou několika světových rekordů zapsaných v Guinnessově knize rekordů

1999 – 2011

Nejprodávanější album dopsívajícího sólového umělce (… Baby One More Time)

Nejprodávanější dospívající umělec všech dob

Nejrychleji dosažené první místo v britské hitparádě

2004 – Čtvrtá nejlépe prodávaná umělkyně v hudební historii

2008 – Nejvyhledávanější osobnost

2009 – Nejmladší umělkyně, jejíchž pět alb obsadilo první místo hitparád

Ostatní činnost

Kromě hudby se Britney věnuje i jiným činnostem. Spolu se svou matkou vydala dvě knihy. První Britney Spears‘ Heart-to-Heart vyšla v roce 1999 a druhá A Mother’s Gift v roce 2001.

V únoru roku 2001 Britney podepsala smlouvu s firmou Pepsi, pro kterou následně natočila několik reklamních spotů. V červnu 2002 otevřela svou první restauraci Nyla v New Yorku, ale ještě v listopadu téhož roku v listopadu ji zavřela s ohledem na nevhodný a nekompetentní management.

V roce 2004 se stala Britney novou tváří firmy Elizabeth Arden a vydala svůj první parfém Curious, jehož prodej měl obrovský úspěch.

A v roce 2010 vytvořila zpěvačka limitovanou módní kolekci pro značku Candie’s.

Osobní život

V profesním životě se Britney poměrně daří, ovšem v osobní životě je to horší. První vážnější vztah se zpěvákem Justinem Timberlakem skončil po třech letech. Po něm následoval ohromný omyl s bývalou láskou z dětství Jasonem  Allenem Alexanderem, kterého si zpěvačka vzala v Las Vegas 3. ledna 2004, celé manželství bylo anulováno o 55 hodin později.

V červenci 2004 oznámila Britney zasnoubení s tanečníkem Kevinem Federlinem, kterého potkala tři měsíce předtím. Tento vztah vyvolal obrovský zájem médií, obzvláště proto, že byl Kevin krátce po rozchodu s herečkou Shar Jackson, která s ním byla v té době podruhé těhotná. Svatba se konala 18. září 2004, ale legálně bylo manželství uzavřeno až v říjnu po dokončení právních otázek předmanželské smlouvy. V tu samou dobu oznámila Britney přerušení kariéry z důvodu starosti o rodinu. První syn Sean Preston Federline se narodil 14. září 2005 a druhý syn Jayden James Federline 12. září 2006. V listopadu téhož roku pak podala Britney žádost o rozvod, který se uskutečnil v červenci 2007. Oba manželé se dohodli na společné péči o děti. V lednu 2007 zemřela Britney teta na rakovinu vaječníků a v únoru nastoupila zpěvačka na léčbu závislosti a i díky tomu přišla o opatrovnictví svých dětí. V roce 2008 se musela Britney dokonce podrobit psychiatrické léčbě a byla dočasně svěřena do opatrovnictví svého otce a prokurátora, kteří zcela dohlíželi na její chování a majetek. Po absolvování léčby, získala Britney zpět i možnost návštěv svých dětí. Od té doby se vše zlepšuje a v roce 2010 Britney oznámila, že chodí se svým agentem Jasonem Trawickem, se kterým se rozhodli ukončit profesionální spolupráci, aby se mohli věnovat jen svému vztahu.

Filmografie

2002 – film Crossroads

2006 –  hostování v seriálu Will & Grace – epizoda Buy, Buy Baby

2008 – hostování v seriálu Jak jsem poznal vaši matku – epizoda Ten Sessions

2010 – hostování v seriálu Glee – epizoda Britney/Brittany

 

Rubriky